Modne Problemy (Paul Graham)

Poniższy tekst jest tłumaczeniem “Fashionable Problems” Paula Grahama.

Grudzień 2019

Zauważyłem to w wielu różnych dziedzinach: mimo, że wiele osób ciężko pracowało w danym polu, tylko ułamek przestrzeni możliwości został zbadany ponieważ wszyscy pracowali nad tym samym.

Nawet najmądrzejsi, najbardziej pomysłowi ludzie są zaskakująco konserwatywni w decydowaniu czemu się poświęcić. Osoby, którym nawet by przez myśl nie przeszło być modnymi w jakikolwiek inny sposób, zostają wciągnięci w modne problemy.

Jeśli chcesz spróbować pracy nad niemodnymi problemami, jednym z najlepszych sposobów jest przyjrzenie się dziedzinom, które mają opinię w pełni zbadanych: eseje, Lisp, finansowanie startupów – możesz zauważyć tu pewną prawidłowość (przyp tłumacza: autor zajmuje się głównie tymi polami). Jeśli znajdziesz nowe podejście w dużym, widocznie przebrzmiałym polu, wartość tego co odkryjesz będzie zwielokrotniona przez gigantyczną powierzchnię obecnej wiedzy.

Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko byciu wciągniętym w pracę nad tymi samymi rzeczami co wszyscy może być szczery entuzjazm do tego co robisz. Wtedy będziesz kontynuować pracę, nawet jeśli popełnisz ten sam błąd co inni i będzie Ci się wydawało, że to zbyt marginalna rzecz by miała jakieś znaczenie.

Leave a Reply