Kupowanie Kampera – poradnik

Myślisz o zakupie kampera i nie wiesz jak zacząć? Ten post jest dla Ciebie. Rozwieję wszelkie wątpliwości na temat wybierania, kupowania i rejestracji kampera – z Polski lub Niemiec.

Moja żona i ja od pięciu lat pracujemy zdalnie. Staraliśmy się wykorzystać tę sytuację i odwiedziliśmy całkiem spory kawałek świata. Znajomi i rodzina powtarzali, że to się musi skończyć gdy w końcu będziemy mieli dziecko – na co zawsze odpowiadałem, że wtedy kupimy kampera i zaczniemy eksplorować Europę.

Kamper którego wypożyczyliśmy w Kanadzie i upewnił nas, że ten styl życia nam odpowiada.

Rok 2020 przyniósł nam nie tylko dziecko, ale też psa i zakończył erę supertanich lotów. Karawaning (podróże kamperem lub przyczepą) idealnie wpasowuje się w naszą nową sytuację życiową:

 • Garaż w kamperze pomieści cały majdan psa i berbecia,
 • Wszystko co nam potrzebne do obsługi dziecka będziemy mieli ze sobą – jedzenie, zabawki, prysznic, składaną wanienkę silikonową,
 • Do pracy mamy stoliki, prąd, internet i musimy się zmagać z hałasem tylko swojego dziecka,
 • Niezależnie od postępu sytuacji COVID-owej – nie zostaniemy “bez domu” w podróży.

Jeśli też chcesz kupić kampera, czytaj dalej 👇

Spis Treści

Tak, ten post jest tak długi.

Jak to działa?

Kamper to taki trochę mały statek kosmiczny. Masz w nim wszystko, czego Ci potrzeba do życia.

“Astrovan” – kamper, który woził astronautów do promu kosmicznego w latach 60-ych.

Czy w kamperze, busie czy przyczepie jest toaleta?

Tak. W każdym fabrycznie zabudowanym aucie jest toaleta. Zdecydowanie najpopularniejszym standardem są tzw. kasety składające się z 2 części:

 1. W łazience w kamperze masz sedes,
 2. Połączony z kasetą (zbiornikiem) w którym pływają nieczystości. Zbiornik ten zalany jest płynem (takim niebieskim jak w Toi-Toiach) który rozpuszcza części stałe. Przy opróżnianiu wyjmujesz całą kasetę (która się szczelnie zamyka) przez drzwiczki z boku kampera i wylewasz nieczystości w specjalnym punkcie serwisowym na kempingu, MOP-ie a w ostateczności – nawet zwykłej toalecie. Nie stresuj się – cały ten proces jest mniej obleśny niż może się wydawać. Kaseta jest szczelnie zamknięta dopóki nie włożysz jej na swoje miejsce.

Czy w kamperze, busie lub przyczepie jest prysznic?

Tak! W większości kamperów, przyczep a nawet busów (!) są prysznice w tej samej łazience w której jest sedes. Gdy jest więcej miejsca – są to 2 oddzielne przestrzenie. Czasem np zdejmujesz podest w łazience i nagle stoisz w brodziku.

Woda z prysznica i zlewu ścieka do zbiornika wody szarej – oddzielnego od kasety. Wodę szarą spuszczasz do odpowiedniej kratki ściekowej na kempingu lub MOP-ie.

Skąd w kamperze, busie, lub przyczepie jest ciepło?

Zarówno za ciepłą wodę, jak i ciepłe powietrze odpowiada nagrzewnica – najczęściej firmy Truma albo Aldi. Jest to ogrzewanie gazowe, zasilane butlami 11kg.

Truma Combi występuje w 2 “siłach”: 4 kilowaty i 6 kilowatów. Dodatkową opcją jest opcja “E” – czyli np Truma Combi 4E. Ta wersja ma dodatkowo ogrzewanie elektryczne, zasilane z zewnętrznego źródła, np na kempingu.

Dodatkową opcją są maty grzewcze montowane pod podłogę albo pod wykładzinę, szczególnie przydatne w sezonie zimowym. Takie maty możesz zamontować sam, a w droższych modelach są fabryczne. Też są zasilane prądem.

Dodatkowo, klimatyzator jest w stanie grzać do pewnego stopnia, ale nie jest wystarczająco wydajny na zimniejsze noce.

Skąd w kamperze, busie, lub przyczepie jest zimno?

Spałeś kiedyś w lecie pod namiotem i poczułeś jak w środku się robi dość gorąco gdy słońce bezpośrednio zaczęło nagrzewać dach? W kamperach jest podobnie. W domach jest sporo izolacji pomiędzy dachem a wnętrzem, a w kamperach – zdecydowanie mniej.

Gdy stoisz trzeci dzień w pełni lipcowego słońca przy chorwackiej plaży, w środku robi się naprawdę ciepło. Wybawieniem jest oczywiście klimatyzacja.

Sama klimatyzacja samochodu nie ma szans, bo po pierwsze – zasilana jest chodzącym silnikiem, a po drugie – ma na celu poradzenie sobie z temperaturą w szoferce a nie całym ‘mieszkaniu’.

W kamperach (jako opcję na którą decyduje sie wielu właścicieli) montuje się klimatyzację dachową – najpopularniejsza firma to Dometic. Klimatyzacja ta zasilana jest prądem.

Wystaje ona około 30cm nad powierzchnię Twojego dachu, co jest ważne jeśli liczysz się z wysokością

Skąd w kamperze, busie, lub przyczepie jest prąd?

Panele fotowoltaiczne (AKA Solary) na dachu rozpalają wyobraźnię. Możesz być w pełni niezależny, stać w lesie i mieć całą cywilizację w nosie. Tak właśnie robi mój kolega, obecnie na Majorce.

Zanim jednak się rozmarzysz, to muszę Cię uprzedzić, że fizyka nie jest po Twojej stronie:

 • Prąd może pochodzić albo z solara (12V za regulatorem), albo z przyłącza na kempingu (220V)
 • Ogrzewanie i klimatyzacja pożerają ogromne ilości prądu. W zimie będziesz miał za mało słońca, by zasilać ogrzewanie podłogowe, a jeśli z kolei będziesz stał w pełnym słońcu, to będziesz musiał nadrabiać klimatyzacją by schłodzić się w środku
 • Poza ogrzewaniem i chłodzeniem, jesteś w stanie spokojnie zasilać się solarami. Dodatkowe odbiorniki prądu w Twoim pojeździe to:
  • Pompa wody
  • Oświetlenie wewnętrzne
  • Lodówka (która często umie się przełączyć też na gaz lub 220v jeśli jest podłączone)

Akumulatory i Przetwornice

Akumulator w części mieszkalnej jest oddzielny od tego, który zasila silnik. Nie chcesz przecież utknąć w środku dziczy bo silnik nie ma już jak odpalić? Akumulator “mieszkalny” ładowany może być z:

 • Solara, jeśli masz taką instalację
 • 220V gdy jesteś podłączony
 • Alternatora, gdy jedziesz a akumulator pojazdu się już naładował

Ten własnie akumulator mieszkalny zasila odbiorniki które wyliczyłem powyżej.

Dodatkowym odbiornikiem może być przetwornica 12V –> 220V do której możesz podłączyć sprzęty “domowe”. Jednak pamiętaj, że tutaj fizyka również nie jest po Twojej stronie.

Przetwornica jest bardzo prądożerna i marnuje dużo energii. Jeśli planujesz zasilać nią suszarkę do włosów 4000W, to możesz nawet zagotować akumulator.

Z tego powodu zdecydowałem się nie montować przetwornicy w swoim pojeździe. Komputery planujemy ładować zasilaczem “samochodowym” – podobnie z dronem, a innych urządzeń na 220V nawet nie używam w podróży.

Jak się gotuje w kamperze, busie, lub przyczepie?

Masz kuchenkę, często 3-palnikową podłączoną do tej samej instalacji gazowej co lodówka i ogrzewanie.

Czy kampera, busa lub przeczepę muszę parkować na kempingu?

NIe, możesz parkować “na dziko”. Prawo się różni pod tym względem, ale ekipa z Busem przez świat w swojej nowej książce “Poradnik Podróży samochodowych i vanlife-u” zrobiła świetny research:

 • Nie ma w Polsce prawa, które zakazywałoby nocowania w kamperze czy kampervanie na publicznych parkingach, np. nad jeziorami czy przy parkach.
 • W Polsce nie ma bezpośredniego zakazu nocowania na dziko w kamperze.
 • Geżeli zaparkuję auto na legalnym parkingu leśnym i rozłożę namiot w lesie, nie śmiecąc i nie niszcząc niczego, to jest to legalne i nie dostanę mandatu.

Kto produkuje kampery?

Kampery to tak naprawdę samochody dostawcze przerobione przez specjalne fabryki kamperów. Tak naprawdę większość dostępnych marek jest produkowana w kilku fabrykach.

 • Grupa Hymer (teraz Thor) z takimi markami jak  Bürstner, Carado, Crosscamp, Dethleffs, Eriba, Etrusco, Hymer, Niesmann + Bischoff, Laika, LMC i Sunlight
 • Grupa Trigano z takimi markami jak Roller Team, Caravans International, Chausson, Challenger, NobelArt
 • Camprest przygotował fantastyczną infografikę kto teraz rozdaje karty wśród producentów
American Components, Russian Components, All made in Taiwan

Wszystkie te fabryki bazują na tych samych podwoziach samochodów:

 • Fiat Ducato
 • Ford Transit
 • Renault Master
 • Peugot Boxer
 • Mercedes Sprinter

Szczególnie Ford Transit jest interesujący, ze względu na akcyzę – ale o tym dalej.

Czy do kampera potrzebuję specjalnego prawa jazdy?

Większość dostępnych kamperów ma poniżej 3.5 tony i jest zarejestrowany jako “Samochód Specjalny Kamper“. Oznacza to, że możesz je prowadzić legalnie na prawo jazdy kategorii B.

Jak duży jest kamper?

Mój ma 7.2 metra długości, 2.3 metra szerokości i 3.2 metra wysokości.

Moja żona pracuje, a w tle amerykańskie potwory kamperowe

Kampera, przyczepę czy busa?

Można powiedzieć, że kampery, busy i przyczepy sa na pewnym spektrum mobilności. Wszystkie 3 potrafią mieć zarówno toaletę, kuchnię, jak i prysznic. Różnią się głównie ilością miejsca w środku i mobilnością.

BusKamperPrzyczepa
Mobilny, wjedziesz w zasadzie wszędzieSpokojnie poradzisz sobie na autostradach i drogachMusisz planować etapy podróży
Zaparkujesz na normalnym miejscu parkingowymParkowanie wymaga trochę kombinowania, zajmiesz od 2 do 4 miejsc parkingowychParkowanie wymaga doktoratu i planowania całej podróży. Zapomnij o zatrzymaniu się pod wpływem zachcianki
Jak pada to masz przewalone. Albo masz łóżko albo mini-stolik.Masz przestrzeń w środku. W moim kamperze nawet 2 stoliki. Jak masz alkowę, to łóżko możesz mieć cały czas rozłożoneDużo miejsca w środku, często np. wielka kanapa narożna
Jak chcesz gdzieś wyjechać, możesz się szybko odpiąć, ale musisz wszystko zebrać jeśli rozłożyłeś przedsionekJak chcesz gdzieś wyjechać, możesz się szybko odpiąć, ale musisz wszystko zebrać jeśli rozłożyłeś przedsionekOdjeżdżanie to wielka wyprawa
Musisz się przemieszczać całym domemMusisz się przemieszczać całym domemMożesz odpiąć samochód i pojechać po bułki
Słaby do zdalnej pracy. Musisz przeorganizować wnętrze by się dokopać do stolika. Dodatkowo metalowa zabudowa może blokować sygnały radiowe.Dużo miejsca do zdalnej pracy. Możesz się też zatrzymać na parkinkgu i w 3 minuty wskoczyć na calla łapiąc WiFi z maca.Musisz planować kiedy będziesz pracować, jeśli planujesz się przemieszczać. Nie możesz jechać w przyczepie, więc musisz rozbijać obozowisko by wejść do przyczepy
Najlepszy jeśli planujesz eksplorować dużo miast i wszędzie wjechaćNajlepszy jeśli planujesz sporo jeździć, ale raczej nie wjeżdzać do centrów miast. Idealny jeśli planujesz pracować w naturze i jednak się przemieszczaćNajlepszy jeśli chcesz zasiąść w pięknym miejscu na dłużej a okolicę eksplorować samochodem

Na instagramie widziałem tyle fajnych samodzielnych konwersji!

W Kanadzie wypożyczyliśmy tego przepięknego busa. Był bardzo fotogeniczny, ale ciepłej wody to nam brakowało

Tak, wyglądają fantastycznie i bardzo romantycznie! I pamiętaj, że to jest ich główne zadanie – wyglądać przepięknie i bardzo romantycznie. Na pewno są zalety “szycia na miarę”, ale ja dostrzegam następujące kłopoty:

 • Firmy robiące fabryczną zabudowę od dziesięcioleci przetrenowały różne rozwiązania na poprzednich modelach. Korzystasz z tego doświadczenia kupując gotowy produkt.
 • Jeśli robisz to sam, to tak naprawdę nie wiesz czego potrzebujesz. Masz tylko mgliste wyobrażenie o tym, co ci będzie potrzebne w podróży.
 • Nie jesteś takim unikalnym płatkiem śniegu jak Ci się wydaje. Ludzi na świecie jest sporo i pewnie wiele z nich ma podobne potrzeby.
 • Jeśli dopasujesz zabudowę do siebie IDEALNIE, to może już nie pasować do Ciebie z przyszłości (kiedy np. urodzi Ci się dziecko albo się zestarzejesz).
 • Możesz też mieć problemy ze sprzedażą.
 • Jeśli płacisz wyspecjalizowanej firmie, to może cię kosztować więcej niż fabryczna zabudowa (gdzie mają efekt skali).

Jednak ja bardzo lubię mieć rzeczy “po swojemu”, dlatego planuję poważne modyfikacje mojego kampera, gdy już się przekonam co mi w nim “nie pasi”. Ale będę spokojny, że do wszystkiego znajdę część a i mechanik rozszyfruje jak co naprawić.

Oczywiście, nie zamierzam zostawać gwiazdą Instagrama więc pewnie wygląd mojego kampera będzie zbyt “nudny” na lajki.

Jak wspomniałem – “Busem przez świat” świetnie opisują przeróbki busów w swojej książce i dla wielu osób to może być rozwiązanie.

To jak mam wybrać? Moja najlepsza rada:

Wypożycz każdy z tych pojazdów i zobacz jak Tobie się jeździ. Ja po wypożyczeniu przyczepy zorientowałem się, że:

 • Fatalnie mi się ciągnie taki długi zestaw. Każdy skręt w lewo to godziny czekania i stres czy mi się ktoś nie wpakuje zaraz w cepkę.
 • Zatrzymywanie się to operacja wymagająca niemałych kalkulacji. Nie wszędzie znajdzie się miejsce tak długie, bym mógł bez problemu stanąć, a wycofywanie się zestawem przerasta moje możliwości.
 • Zbieranie się w drogę to też niemałe przedsięwzięcie – w przyczepie nie można jechać, więc trzeba “przeprowadzić się” przed podróżą. Składanie stabilizatorów, montowanie haka i wyjazd z miejsca na którym stoimy – to też wyzwanie.
Kronos 277M którego wynajęliśmy od Kampery Złotniccy, by się przekonać, czy odpowiada nam ten układ wnętrza.
Tutaj w Camp66 pod Karpaczem, który bardzo polecamy.

Jednocześnie, kamperem:

 • Jeździło mi się bardzo dobrze nawet po górskich drogach Adrspachu,
 • Mogłem stanąć gdziekolwiek i zacząć gotować obiad za 2.5 minuty,
 • Miałem tylko raz kłopot, żeby przejechać pod wiaduktem,
 • Bardzo ceniłem sobie to, że możemy “nagle” wyruszyć w drogę.

No dobra, chcę Kampera. Co dalej?

Na cenę i Twój wybór konkretnego modelu wpłynie kilka elementów:

Dostępność: W Polsce na dzień dzisiejszy nie produkujemy kamperów, a rodzimy rynek wtórny też jest stosunkowo mały w porównaniu z Niemcami, czy Francją. Nawet jak będziesz kupować nowy pojazd, to i tak musisz go sprowadzić zza granicy – kraju producenta.

Akcyza: Jeśli sprowadzasz samochód z innego kraju UE, to nie musisz płacić cła. Musisz za to zapłacić akcyzę:

 • 3.1% wartości samochodu dla silników poniżej 2 litrów,
 • 18% wartości samochodu dla silników 2 litry i więcej.

2 Litry to brzmi mało, ale gdyby istniał silinik o tej pojemności który pociągnie kampera, to byłoby fajnie, prawda? Mógłbyś oszczędzić 15% ceny!

Otóż istnieje. W nowszych modelach Forda Transita mamy do wyboru silniki o pojemności 1995 cm3 i mocy 130KM i 170KM. Na podwoziach tych bazują niektóre modele produkowane przez grupę Trigano (Roller Team, CI, NobelArt, Chausson, Challenger). W moim kamperze jest właśnie ten silnik 130 KM i powiem szczerze, że daje radę.

Rozkład wnętrza:

To moim zdaniem najważniejsza sprawa i jednocześnie najbardziej indywidualna. Jako, że większość elementów jest taka sama, to najwięcej zależy od dwóch elementów:

 1. Łóżko z tyłu – które może być:
  • Małżeńskie – wyspa (z dojściem z obu boków)
  • W kształcie U – dwa łóżka ze schodkami “po środku”, które można przerobić na jedno wielkie
  • Piętrowe
 2. Stolik z przodu:
  • Wyspa na środku,
  • Stolik z boku,
  • 2 stoliki

Rodzaj kampera

Większość “wstępniaków” o kamperach rozwodzi się nad różnicami pomiędzy Alkową, Półintegrą i kamperem w pełni zintegrowanym. To jest najbardziej widoczna różnica, ale w mojej opinii nie warto się na tym skupiać.

 • W pełni zintegrowany kamper to taki, w którym z samochodu zostało tylko podwozie, a cała karoseria (łącznie z szybą) jest zabudową zbudowaną przez fabrykę kamperów. Często przy kamperach w pełni zintegrowanych pojawiają się takie guzik warte słowa jak “Premium”, “Ekskluzywny wygląd” itp. Nie o wygląd chodzi, tylko o to, że producenci nie są ograniczeni obrysem samochodu dostawczego (bo też na nich bazują), więc mogą więcej do nich “upchać”. Często też te kampery są cięższe niż 3.5 tony, ale dzięki temu mogą pomieścić ciekawe rzeczy jak generator, zwijaki do węży, itp.
 • Półzintegrowany kamper to taki, który wystaje poza obrys samochodu dostawczego “tylko trochę”. Często ma opuszczane łóżko. Jest niższy od alkowy, ale jak zamontujesz klimatyzację dachową, to ma wysokość ok. 3 metrów.
 • Alkowa to kamper z charakterystycznym “kapturem” nad kabiną, w którym mieści się łóżko. Te kampery mają najprostszą konstrukcję i pomieszczą najwięcej osób. Możesz się obawiać, że są wyższe niż inne – zwykła wysokość to 3.2 metra. Alkowa będzie spalała trochę więcej (około 1 litra więcej na 100 km). Szczerze nie rozumiem czemu alkowy stają się powoli mniej popularne. Winię Instagrama, bo wyglądają trochę “emerycko”.
https://i0.wp.com/media.adria-mobil.com/exterior-renders/adria-mobil/2021/front/300_sonic.png?w=620&ssl=1

Kamper w pełni zintegrowany – Adria Sonic

https://i0.wp.com/media.adria-mobil.com/exterior-renders/adria-mobil/2021/front/300_compact.png?w=620&ssl=1

Kamper półzintegrowany – Adria Compact

Widok z okna z kampera typu “Alkowa” którego wypożyczyliśmy w kanadzie. Przy szeroko-kątnym obiektywie widać alkowę nad maską.

A co Ty wybrałeś?

Tak naprawdę każdy kamper jest kombinacją powyższych elementów. Na nasze potrzeby chcieliśmy następujący zestaw:

 • Piętrowe łóżko z tyłu. Spodziewamy się teraz pierwszego dziecka, więc chcemy mieć jakieś miejsce gdzie będzie mogło sobie leżeć. Wymyśliłem że do górnego łóżka z tyłu dorobię siatkę i dziecko będzie miało taki “kojec”. Na dolnym łóżku zdejmę materac i położę klatkę/kojec mojego psa. Jak pojawi się drugie dziecko – wyeksmituję psa na kanapę.
 • Alkowa, byśmy mogli mieć swoje łóżko na stałe rozłożone i nie musieli składać stolików, gdy ktoś chce się zdrzemnąć (tak jest w półzintegrowanych i pełni zintegrowanych).
 • 2 stoliki z przodu. Oboje pracujemy zdalnie (i pracowaliśmy też przed pandemią), więc potrzebujemy się gdzieś rozłożyć z laptopami, herbatą itp. Stolik wyspowy moim zdaniem średnio się sprawdza do pracy.

Modele spełniające te wymagania to:

 • Sunlight A72
 • Adria Coral XL 670DK
 • Sun Living A 70 DK
 • Roller Team Kronos 277M
 • NobelArt A8800
Rozkład NobelArt a8800, identyczny u innych innych modeli z tej listy

Jak spojrzysz na te modele, to zobaczysz że są bardzo podobne. W kamperach nie ma wielkich wynalazków – wszystko jest zbudowane na podstawie podobnych zasad.

Dwa stoliki z przodu Sun Living A70 DK

A jak go kupić?

Masz kilka opcji:

 1. Kupić nowego kampera
 2. Kupić używanego w Polsce
 3. Kupić używanego w Niemczech
 4. Kupić bitego (np w Niemczech)

Kupowanie nowego kampera

Te kampery które wymieniłem kosztują około 39 000 – 49 000 EUR Netto. Do tego musisz doliczyć 3.1% albo 18% akcyzy i 23% VATu. Szybko robi się dużo, prawda?

Za “gołą” wersję Adrii Coral XL A670DK wyszło 365 000 zł

23% VATu zapłacisz niezależnie, gdzie kupujesz samochód, ponieważ w przypadku aut nowych VAT płaci się w kraju w którym rejestrujesz samochód (czyli PL). (Tu jest super wyjaśnienie)

Inaczej się to ma w przypadku aut używanych.

Kupowanie kampera używanego w Polsce

Ta opcja będzie dla Ciebie najłatwiejsza – rozmawiasz tym samym językiem co sprzedawca, łatwo Ci też skontrolować stan techniczny, czy potem odebrać pojazd.

Jednak oferta maszyn z “rynku wtórnego” jest zdecydowanie mniejsza niż u naszych sąsiadów – karawaning jeszcze nie cieszy się taką popularnością jak za granicą, nie mamy też żadnych fabryk.

 • Jeśli kupujesz samochód od firmy, to dostajesz fakturę VAT i płacisz 23% VATu.
 • Jeśli zaś od osoby prywatnej – płacisz 2% podatku od czynności cywilno-prawnych.

Kupowanie kampera używanego w Niemczech

Tu się robi ciekawie. Otóż:

 • Niemcy podobno dbają o swoje samochody bardziej niż Polacy.
 • Wybór jest nieproporcjonalnie większy.
 • Gdy kupujesz używany samochód od niemieckiej firmy, to oni płacą VAT wystawiając Ci fakturę (do której Ci doliczają tą kwotę oczywiście). Ale w Niemczech jest 19% VATu na pojazdy.
 • W tej chwili, z powodu pandemii VAT został obniżony do 16%.

My właśnie taki samochód kupiliśmy. Zapłaciłem 16% VATu – niemieckiego i 3.1% akcyzy – bo silnik 1995cm3.

Musisz pamiętać o przewalutowaniu! Twój bank moze doliczać koszty za przelew albo za przewalutowanie. Ja zapłaciłem Revolutem, gdzie mam bardzo tanią wymianę walut i przelew mnie nic nie kosztował.

Kupowanie bitego w Niemczech

Ciekawą opcją jest kupienie bitego kampera w Niemczech i naprawienie go w Polsce. Ponieważ kupujesz auto o niższej wartości, zapłacisz dużo mniej akcyzy. Ale to jest opcja dla odważnych.

A może by tak na firmę?

Prowdzę działalność związaną z produkcją oprogramowania i co ważne – faktycznie podróżuję dużo służbowo, by spotykać się co jakiś czas z członkami mojego zespołu rozsianymi po całej Europie.

Miałem świetny plan, by wziąc kampera na firmę, w tzw użyciu mieszanym, gdzie odliczam 50% kosztów.

Po przeanalizowaniu sprawy z moją księgową, stwierdziliśmy, że lepiej będzie podejść do sprawy ostrożnie i nie wrzucać go w koszty:

 • Okazuje się, że nie jestem jedynym programistą który wpadł na ten pomysł. Po pierwszym lockdownie powstało bardzo dużo “mobilnych biur”.
 • Jeśli Twoją linią obrony jest to, że to “mobilne biuro”, to powstaje pytanie czemu w biurze masz łóżko i ile ich faktycznie jest.
 • Urząd ma prawo zażądać od Ciebie wydzielenia części “biurowej” od części “mieszkalnej”, tak jak w przypadku mieszkania.

Możliwe, że da się to wszystko obronić, ale ja wolałem się nie narażać na dodatkowe kontrole.

Jak sprawdzić stan techniczny kampera?

Rozmowa

Powiem szczerze, że trochę się stresowałem przed pierwszą rozmową. Warto sobie zaoszczędzić trochę kłopotów i jazdy w ciemno tymi pytaniami:

 • Co było wymieniane i naprawiane? – często ludzie pytają “czy bezwypadkowy”. Sprzedawcy czasem są bardzo elastyczni jeśli chodzi o definicje “wypadku.”
 • Czy była naprawiana/uszczelniana zabudowa? – szczelność zabudowy jest absolutnie najważniejszą sprawą. Jeśli dostaje się gdzieś woda, to koszty naprawy są naprawdę duże.
 • Czy był kiedykolwiek wyciek, albo czy woda dostała się do środka?
 • Czy było coś robione z silnikiem albo zawieszeniem?
 • Jaka jest forma rejestracji tego samochodu? – Kamper powinien być zarejestrowany jako pojazd specjalny kamper. Jeśli jest inaczej, możemy mieć potem kłopoty.
 • Którym jest Pan / Pani właścicielem?
 • Czy zdjęcia są tego samochodu? – czasami zdjęcia wystawione na aukcjach są innego pojazdu.
 • Kto go wcześniej używał?

Kontrola techniczna

Jak już jesteśmy pewni, że ten model jest “ciekawy”, czas na kontrolę stanu technicznego. Ja sobie wydrukowałem taki dokument:

Kupiłem kampera – co dalej?

Myślałeś, że udasz się na łono natury i będziesz robił karierę na Instagramie prezentując swoje cudeńko fotkami z drona? Naiwny!

Samochód musisz zarejestrować. Będę kontynuował jakbyś go kupował z niemiec, bo tylko z tej opcją mam doświadczenie.

Krok 1: Sprowadź Kampera do Polski

Mi w tym pomógł sprzedawca. Jeśli Twój samochód ma ważne stare tablice rejestracyjne, to pamiętaj, że będziesz musiał je oddać niemieckiemu urzędowi. Jeśli natomiast jest wyrejestrowany, to będziesz musiał go sprowadzać na lawecie.

Krok 2: Zapłać akcyzę

Na zapłacenie akcyzy masz 14 dni od przekroczenia granicy Polski. Możesz to zrobić przez internet.

 1. Wypełnij wniosek AKCUS “Wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu” w systemie e-Zefir (link). Będziesz musiał utworzyć konto (uproszczone) i nie ma tego w ePUAPie.
 2. Wniosek będziesz musiał “podpisać i wysłać” w systemie. Tak jak PIT, możesz podpisać kwotą z poprzedniego rozliczenia rocznego.
 3. Akcyzę opłacasz robiąc “przelew podatkowy” ze swojego konta. Jako, że wypełniałeś wniosek AKCUS, tak go oznaczasz w swoim systemie bankowości. Mi pokazuje Nowy Targ jako odbiorcę przelewu. Zdziwiło mnie to na początku, ale wszystko doszło ok.

 4. Teraz czekasz dzień albo dwa aby przelew doszedł.
 5. W systemie e-Zefir składasz drugi wniosek – PZASREQ_v1 (potwierdzenie zapłaty akcyzy). Podpisujesz i wysyłasz jak poprzedni.
 6. Po jakimś czasie w odpowiedzi dostajesz właśnie to potwierdzenie zapłaty akcyzy. To potwierdzenie drukujesz do urzędu.

Pobieraj wnioski z PUESC na bieżąco. Ja wypełniałem wszystko 2 tygodnie temu, a teraz jak się loguję na konto, nie mam żadnej historii?!

Krok 3: Przegląd techniczny

Teraz, gdy już pojazd jest w Polsce i zająłeś się akcyzą, możesz zrobić przegląd techniczny. Jeśli myślisz o zmianie kolejności tych czynności – pamiętaj o jednym:

Data przeglądu musi być po dacie wjazdu do kraju. No bo skąd masz zrobić przegląd w Polskim punkcie skoro oficjajnie nie wwiozłeś kampera do PL?

Krok 4: Przetłumacz dokumenty.

Kamper którego kupowałem był wyrejestrowany, więc nie miał poprzednich tablic. Sprzedawca przekazał mi następujące dokumenty:

 • Zulassungsbescheinigung Teil 1: Niemiecki “dowód rejestracyjny” – wygląda tak.
 • Zulassungsbescheinigung Teil 2: Niemiecka “karta pojazdu” – w formacie A4
 • Umowa sprzedaży

Wszystkie te dokumenty musisz wysłać do tłumacza przysięgłego – będziesz potrzebował tłumaczeń przy rejestracji. Wedle prawa tłumaczenia ustandaryzowanych europejskich dokumentów rejestracyjnych (a takim jest teil 1 i teil 2) nie są potrzebne, bo urzędnicy powinni móc przepisać pola z jednych rubryk do drugich. Jednak w przypadku kamperów często pojawiają się dodatkowe zapiski, albo niuanse. Ja wolałem dmuchać na zimne i przetłumaczyć wszystko.

Krok: 5 Zrób ksero wszystkiego

Podsumowując – na tym etapie powienieś mieć:

 • Przetłumaczony Teil 1 i 2
 • Przetłumaczoną umowę sprzedaży
 • Wypis z badania technicznego
 • Potwierdzenie zapłaty akcyzy

W urzędach często wymagają od Ciebie kserówek, więc radzę Ci wszystko zkserować od razu.

Krok 6: Przygotuj wnioski

Wniosek o rejestrację pojazdu (w Warszawie) wygląda tak. Możesz go wypełnić na spokojnie w domu.

Będziesz też musiał zapłacić opłatę za rejestrację (w Warszawie wychodzi 256 zł, w Twoim przypadku może być inaczej). Numer konta będziesz miał na stronie Twojego urzędu miasta (wydziału komunikacji.) – tu są informacje dla Warszawy.

Krok 7: Jedź do urzędu

Jeśli dalej trwa pandemia koronawirusa, to zadzwoń i umów się na wizytę. W grudniu 2020 nie było możliwe wejście “z ulicy”.

Po złożeniu wniosku, otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym ważnym na okres nieprzekraczający 30 dni, tablicami rejestracyjnymi oraz nalepką kontrolną, jeżeli jest wymagana.

Krok 8: Zapłać ubezpieczenie

Tego samego dnia gdy zarejestrowałeś samochód, musisz go ubezpieczyć. Nie mam na razie rady co do ubezpieczeń kamperów, bo sam szukam dobrej oferty.

Krok 9: Zamontuj tablice

To dośc oczywiste, nie?

Możesz ruszać

Brawo, możesz zapalić silnik swojego kampera i ruszyć go z miejsca!

Zamek Czocha – miejsce które podziwialiśmy podczas naszej ostatniej podróży kamperowej.

Odbierz dowód rejestracyjny

Dostałeś tymczasowy, a teraz musisz odebrać właściwy dowód rejestracyjny. Na stronie www.pojazd.pwpw.pl będziesz mieć status swojego dokumentu. Pamiętaj, żeby go odebrać nim minie 30 dni!

1 Comment

Leave a Reply