Star Alliance Gold za 1/4 mil czyli Aegean Airlines

Dziś wyjaśnię jak zdobyłem status Star Alliance Gold latając 1 / 4 tego, co wymaga LOT.

Jeśli nie czytałeś jeszcze poprzedniego artykułu o tym, jak to jest z tymi statusami w liniach lotniczych – gorąco polecam. W dużym skrócie, dostaję:

 • Wstęp do saloników lotniskowych
 • Oddzielną priorytetową kolejkę security
 • Dodatkowy bagaż (nawet w taryfach bez bagażu)
 • Priorytetowe wejście na pokład
 • Prioretytowy wyjazd walizki z taśmy
 • No i parę innych przywilejów

Brzmi fajnie? No to policzmy, co trzeba zrobić, żeby zdobyć to wszystko w LOT:

 1. W pierwszym roku musisz zdobyć Frequent Flyer. Potrzeba do tego 35 000 mil (lub 30 lotów).
 2. W drugim roku – jak już masz Frequent Flyer – musisz wylatać 100 000 mil. Nie ma tutaj możliwości zrobienia tego krótkimi odcinkami – musisz uzbierać 100 000 mil.

Pamiętaj także o tym, że oprócz klas kabiny ( Economy, Premium Economy, Business, First Class ) istnieje coś takiego jak klasa rezerwacji. Jest oznaczona literą, taką jak X, V, W, U czy B.

Klasa rezerwacji mówi, ile linia lotnicza na Tobie zarobiła, a także – ile dostaniesz mil za Twój lot. W klasie ekonomicznej zwykle jest to mniej niż 100%. Może to być 25%, 50%, czasem nawet 0!

W klasie premium economy i biznes jest to 100 – 200%. Najlepszą linią pod tym względem jest SAS. W SAS Economy zawsze dostaniesz 100% mil.

Oznacza to, że żeby „dobić” do Gold w 2 lata, musisz lecieć ok 20 razy do Nowego Jorku w te i z powrotem !

Dużo, prawda? Ale obiecałem Ci, że wyjaśnię jak to zrobiłem szybciej.

Czemu muszę latać do Grecji

Najważniejszymi dla mnie benefitami ( FastTrack, Longe’e i dodatkowy bagaż ) możesz cieszyć się we wszystkich liniach sojuszu. I tam większość moich lotów to długie trasy zagraniczne, więc rzadko latam lotem.

Nie muszę więc robić statusu w LOT Miles and More. Mogę go wyrobić jako członek programu innej linii lotniczej w Star Alliance. I tak właśnie jest. Jestem członkiem Miles&Bonus w Aegean Airlines. Oto dlaczego:

 1. Aby wyrobić status srebrny, potrzebuję 12 000 mil – w tym 2 loty liniami Aegean
 2. Aby wyrobić status złoty, potrzebuję 24 000 mil – w tym 4 loty Aegaenem

Tak, to jest 4 razy mniej niż w LOT-owskim programie! Latam tymi samymi liniami lotniczymi co w przypadku Lot Miles&More. 

Warunkiem tak niskich poziomów osiągnięcia statusu jest latanie 2 albo 4 razy w roku tą konkretną linią. Ma ona połączenie z Warszawy do Aten. Tak więc, na srebrny status wystarczy lot do Aten i z powrotem, a na złoty – na którąkolwiek wyspę, z przesiadką w Atenach.

Muszę Ci powiedzieć, że są gorsze rzeczy w życiu niż konieczność latania do Grecji. Naprawdę.

Jak więc zdobyłem status Star Alliance Gold w Aegean Miles & Bonus ?

 1. Założyłem konto w listopadzie 2016, trochę nieopatrznie. Radzę Ci założyć konto tuż przed dłuższym lotem. Jeśli latasz systematycznie – postaraj się wymierzyć to odpowiednio.
 2. W ciągu następnego roku leciałem Air Canada do Kanady i trochę po europie. Uzbierałem 12 000 mil, ale nie miałem jeszcze tych 2 lotów Aegeanem.
 3. W październiku 2017 poleciałem do Aten – po powrocie automatycznie dostałem status Silver. Niestety benefity statusu silver w Aegeanie są tylko w macierzystej linii lotniczej – dalej więc nie mogłem się cieszyć żadnymi benefitami.
 4. Od tej pory miałem 12 miesięcy na zdobycie 24 000 mil do statusu Gold.
 5. W grudniu 2017 poleciałem do Tajlandii, w marcu 2018 do Chicago i trochę po europie. Uzbierałem ok. 46 000 mil.
 6. We wrześniu 2018 poleciałem na Rodos Aegeanem. Jako że była to moja pierwsza podróż tą linią ze statusem silver – chciałem skorzystać z benefitów. Miałem 4 kupony do Lounge w atenach – było bardzo przyjemnie. Chciałem też wykorzystać moje 2 kupony na upgrade do klasy Biznes na locie Warszawa-Ateny. Niestety, nie było wystarczająco wolnych miejsc w klasie biznes dla mnie i mojej narzeczonej, więc się zmarnowały.
 7. Po powrocie zdobyłem status Gold.
 8. Teraz mam pierwszą podróż ze statusem Gold, Lufthansą. Jak na razie skorzystałem z:
  1. Bagaż na okęciu nadałem przy specjalnym okienku, bez kolejki.
  2. Wszedłem FastTrackiem na okęciu. Security zajęło mi 40 sekund.
  3. Czekając na samolot wprowadziłem narzeczoną ( można wprowadzić jednego gościa ) do Lounge Mazurek na okęciu. Bardzo przyjemnie
  4. We frankfurcie czekaliśmy w Lufthansa Senator Lounge. Jest to wielkie miejsce i powiem szczerze – jedzenie było gorszej jakości niż na okęciu.
  5. Na miejscu, w Orlando – moja walizka wyjechała jako pierwsza na taśmę
  6. W drodze powrotnej wykorzystamy drugą darmową walizkę, bo mamy zamówienia od znajomych.

Leave a Reply